Neonatologia

Opieka neonatologa w szpitalu Rydygiera w Łodzi, badanie noworodka

W trosce o maksymalne bezpieczeństwo lekarz neonatolog zawsze jest obecny w chwili narodzin Waszego dziecka.

Jesteśmy z Wami od pierwszych chwil

W pierwszych minutach życia lekarz neonatolog ocenia noworodka wg skali Apgar, w której noworodek może otrzymać maksymalnie 10 punktów, czyli po 2 punkty za każdy z pięciu poniżej wymienionych parametrów:

 • zabarwienie skóry,
 • napięcie mięśniowe,
 • częstość pracy serca,
 • częstość oddechów,
 • obecność odruchów noworodkowych.

Kontakt skóra do skóry

Zaraz po porodzie nagi noworodek jest kładziony na nagich piersiach mamy, która może go przytulić, a później przystawić do piersi. Jeżeli nie ma żadnych zastrzeżeń co do stanu noworodka oraz matki, maluszek pozostaje z rodzicami w sali porodowej przez około 2 godziny w kontakcie „skóra do skóry”.

Pierwsze badanie maluszka

Po dwugodzinnym kontakcie skóra do skóry noworodek jest następnie dokładnie badany. Pierwsze badanie obejmuje pomiary antropometryczne: obwodu główki, długości ciała, obwodu klatki piersiowej, masy ciała.
W pierwszym badaniu lekarskim oceniane są przede wszystkim proporcje ciała, obecność wad wrodzonych lub urazów okołoporodowych. Badaniu podlega również czynność serca, wydolność oddechowa oraz brzuszek i stawy biodrowe, odruchy noworodkowe. Potem trafia – wspólnie z mamą – na oddział neonatologiczny.

Komfort i bezpieczeństwo

Większość sal na oddziale stanowią dwuosobowe pokoje z własnymi łazienkami i stanowiskami do pielęgnacji noworodków.

Nad bezpieczeństwem matek i dzieci czuwa zespół wykwalifikowanych położnych oraz lekarzy ginekologów i pediatrów, dbając o prawidłowy przebieg połogu i prawidłową adaptację noworodka do nowych warunków życia.

Opieka neonatologa nad noworodkiem, szpital Rydygiera w Łodzi

Dbając o komfort naszych pacjentów, stosujemy system rooming-in co oznacza, że każdy zdrowy noworodek przez cały czas jest ze swoją mamą.

Jeśli poród zakończy się zabiegiem ciecia cesarskiego – noworodek w oczekiwaniu na mamę oraz pierwsze karmienie – jest w Sali po cieciach cesarskich kangurowany przez tatę.

Troska o noworodka

Wszystkie czynności pielęgnacyjne noworodka, a także badania lekarskie i zabiegi – jeśli tylko mama wyraża takie życzenie – odbywają się w jej obecności, np.:

 • szczepienia ochronne przeciwko WZW–B oraz gruźlicy,
 • podanie witaminy K,
 • podanie witaminy D,
 • ważenie itp .

W trakcie pobytu dziecka na oddziale neonatologicznym wykonywane są wszystkie standardowe procedury, zgodnie z obowiązującymi standardami opieki nad noworodkiem tj:

Profilaktyka przeciw chorobie krwotocznej noworodka

Dziecko otrzymuje domięśniowo profilaktyczną dawkę witaminy K. Witamina K jest potrzebna jest do prawidłowego krzepnięcia krwi. Noworodek nie wytwarza sam tej witaminy, dlatego konieczne jest jej podanie w pierwszej dobie życia. Zapobiega to krwawieniom np. z przewodu pokarmowego, czyli objawom krwotocznej choroby noworodków.

Profilaktyka przeciw rzeżączkowemu zapaleniu spojówek

Zabieg polega na profilaktycznym założeniu na spojówki oczu maści erytromycynowej i wykonuje się go na sali porodowej zaraz po urodzeniu dziecka.

Przesiewowe badania słuchu

Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Jeżeli wynik badania jest wątpliwy, należy jeszcze raz zbadać słuch po wypisie ze szpitala w poradni audiologicznej.

Przesiewowy screeining metaboliczny

Badanie wykrywa wrodzoną niedoczynność tarczycy, mukowiscydozę czy fenyloketnurię, a także wrodzony przerost nadnerczy oraz inne choroby metaboliczne. Jeżeli wynik testu jest nieprawidłowy – rodzice otrzymują informację listownie (po około trzech tygodniach na adres podany w szpitalu) z zaleceniem powtórzenia badania w poradni rejonowej.

Test pulsoksymetryczny

Dwukrotnie wykonany test pulsoksymetryczny.

Jako oddział o II stopniu referencyjności, hospitalizujemy wcześniaki urodzone powyżej 32 tygodnia ciąży oraz większość chorych, donoszonych noworodków.

Gdy maluszek rodzi się za wcześnie

Chory noworodek, a zwłaszcza urodzony przedwcześnie – do prawidłowego procesu leczenia potrzebuje bliskości rodziców.

Kiedy dziecko rodzi się za wcześnie lub pojawiają się powikłania okresu noworodkowego, mały pacjent trafia na Pododdział Patologii Noworodka.

W procesie leczenia chorego noworodka, a szczególnie wcześniaka, bliskość rodziców staje się ważnym elementem terapii. W związku z tym rodzice naszych pacjentów mogą przebywać na oddziale, uczestniczyć w pielęgnacji noworodka, kangurować. Wspieramy również mamy w podtrzymywaniu laktacji i karmieniu noworodków pokarmem ich mam.

Nad bezpieczeństwem dzieci czuwają wykwalifikowani lekarze pediatrzy oraz personel pielęgniarski – posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy na oddziałach intensywnej terapii noworodkowej.

Sprzęt dla noworodków

Nowoczesne zaplecze sprzętowe zapewnia możliwość monitorowania i odpowiedniego leczenia noworodka. Oddział posiada:

 • przyłóżkowy aparat RTG,
 • USG do diagnostyki noworodka
 • kardiomonitory,
 • pulsoksymetry,
 • inkubatory,
 • aparatura wspomagająca lub zastępująca oddech w koniecznych przypadkach.
Specjaliści pediatrii

dr n. med.  Anita Chudzik

Ordynator Oddziału


Ośmiorniczka dla wcześniaka

Opieka nad wcześniakiem w szpitalu Rydygiera w Łodzi, II stopień referencyjności

Ośmiorniczka, która kształtem przypomina pępowinę jest nie tylko bezpieczna i przyjazna, ale też imituje pępowinę, którą dzieci chętnie bawią się przebywając w brzuchu mamy. Ośmiorniczka daje mu poczucie bliskości i bezpieczeństwa. To z kolei sprzyja szybszej adaptacji do nowego środowiska.

Noworodki przedwcześnie urodzone nie mogą dojrzewać w naturalnym, przyjaznym dla siebie środowisku jakim jest łono matki. Przebywają w inkubatorze, otoczone cewnikami i kablami aparatury medycznej, ratującej ich życie. Jednak niekiedy stanowią zagrożenie, ponieważ wcześniaki po urodzeniu mają potrzebę chwytania. Zaciskają piąstki na przewodach, które je otaczają. W ten sposób mogą sobie zrobić krzywdę. Trzymane w rączkach macki ośmiorniczki, pozwalają wcześniakowi lepiej znieść najtrudniejsze chwile poza brzuchem mamy, a zapach mamy, którym przesiąknięta jest ośmiorniczka, dodatkowo potęguje poczucie bezpieczeństwa.

Dar Fundacji Małych Serc

Współpraca z Fundacją Małych Serc
Bierzemy udział w Akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”

Nasz oddział neonatologiczny współpracuje z Fundacją Małych Serc i bierze udział w Akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Otrzymujemy bezpłatnie od Fundacji ośmiorniczki, które przechodzą kontrolę jakości oraz są poddawane odpowiednim procedurom na oddziale. Ośmiorniczki wykonywane są tylko z certyfikowanych materiałów, posiadających certyfikaty OEKO TEX klasa1 oraz przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia. Ośmiorniczki Fundacji Małych Serc posiadają Pozytywną Opinię Instytutu Matki I Dziecka nr Op-4887, ważną do 15.11.2019 roku. 

Paulina, położna, Koordynator Akcji „ Ośmiorniczka dla Wcześniaka” w Łodzi, prywatnie mama kilkumiesięcznego Jasia, 2019

Szydełko i ośmiorniczka
„ Biorę udział w akcji dziergania dla maluszków od 2 lat, a przez ten czas spod mojego szydełka wyszło ponad 300 maskotek. Nie ma nic bardziej relaksującego niż szydełko, tym bardziej w słusznej sprawie 🙂  Od wiosny zeszłego roku wraz z dwiema innymi koleżankami koordynujemy akcję w Łodzi. Skupiamy ok. 50 wolontariuszy i zaopatrujemy 3 szpitale.”
Jak mogę dostać ośmiorniczkę dla wcześniaka?
Jak mogę dostać ośmiorniczkę dla wcześniaka?

Jeśli chcesz, aby Twój maluszek miał ośmiorniczkę – zapytaj o nią personel medyczny. Każdy rodzic, który chciałby dać ośmiorniczkę wcześniakowi, musi uzyskać zgodę personelu. Przed włożeniem ośmiorniczki do inkubatora mama powinna ponosić zabawkę przy skórze, aby przesiąknęła jej zapachem oraz przejęła drobnoustroje, dzięki którym wcześniak będzie mógł się uodpornić. W ten sposób stwarzamy w inkubatorze środowisko, dające wcześniakowi namiastkę mamy.

Jak używać ośmiorniczki?
Jak używać ośmiorniczki?

Ośmiorniczki są wykonywane przez wolontariuszy Fundacji Małych Serc i przekazywane do naszego szpitala. Na rodzicach ciąży obowiązek należytego dbania o ośmiorniczkę – należy ją prać w temperaturze 60 stopni C w płynach przeznaczonych dla dzieci, nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Nie podawaj ośmiorniczki dziecku, jeśli......
Nie należy podawać ośmiorniczki dziecku, jeśli:
 • macki ośmiorniczki rozciągną się przekraczając 22 cm,
 • maskotka się pruje,
 • będzie wystawała z ośmiorniczki nitka,
 • powstanie otwór, przez który może wydostać się wypełnienie.

 W razie uszkodzenia ośmiorniczki  – personel Szpitala wymienia ja na nową.

Ośmiorniczka w chwili przekazania jej rodzicom staje się ich własnością i są oni odpowiedzialni za jej stan oraz należyte użytkowanie.

babypics 1542183655605 1 mały